Home / Dekorasyon / Genç Kız Odası İçin 5 Kendin Yap Dekorasyon Fikri – Part 1

Genç Kız Odası İçin 5 Kendin Yap Dekorasyon Fikri – Part 1

Sade, basit bir odaya sahipseniz ve artık bunu değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız odanızda harika değişiklikler yapabileceğiniz renkli DIY fikirleri ile karşınızdayız. Odanızda ufak dokunuşlarla yenilikçi tasarım oluşturabileceğiniz farklı bir fikir bu yazımızda…

Harika kendin yap fikirleri arasında ilk olarak çekmecelerin renklerini değiştirmekle başlıyoruz. Bunun için gerekli olan malzemeler ise;  Boya fırçası, maskeleme için kullanabileceğiniz bant,  küçük ebatta sünger, astar ve 2 renk yağlı boya. Biz çekmecelerimizi boyayacağımız rengi odamızı daha cıvıltılı göstermek için pembe ve açık mavi olarak seçtik. Daha kaliteli bir boyama elde etmek için kulpları boya işlemine geçmeden önce çekmeceden sökmeyi unutmayın. Çekmecelerimizin kulp kısımlarını boyayacağımız için iç kısmına boya kaçırmamak amacıyla bandımızı aşağıdaki görseldeki gibi çekiyoruz.

Aşama 1 – Bantla maskeleme

Daha sonra hazır hale getirmiş olduğumuz çekmecenin dış yüzeyine astarı her yere gelecek şekilde vuruyoruz ve bir süre kadar kurumaya bırakıyoruz. Kuruma işlemi bittikten sonra ise boyamızı ilk önce 1 kat olacak şekilde sürüyoruz ve bunu her iki renk için de yapıyoruz. Örneğin 3 çekmeceli bir dolabınız varsa 2 çekmecesini mavi diğer iki çekmecesini pembe yapabilirsiniz.

Aşama 2 – Astar vurma

Boyaları da bir süre kurumaya bıraktıktan sonra üzerine bir kat daha boya sürüyoruz ve tekrar kurumaya bırakıyoruz.

Çekmecelerin Boyama Aşaması Sonrasındaki Görüntüsü

Çekmecelerdeki boya kuruduktan sonra  7’şer santim arayla aynı hizada olacak şekilde bir cetvel yardımıyla çekmece üzerinde aşağıdaki görseldeki şekilde işaretler bırakıyoruz.  Bunu yapmaktaki amacımız ise çekmedeki boyanın üstüne küçük benekler koymak. Bunun içinde geniş bir bandın ortasına aşağıda görüldüğü gibi yuvarlak bir delik açıp daha önceden işaretlemiş olduğumuz noktalara sabitleyip boşluk kısımlara beyaz boya uyguluyoruz.

Çekmece boyama işlemi tamamlandığına göre sökülen kulpları tekrar monte ederek çekmeceleri ait oldukları eski yerlere yeni görünümleriyle birlikte yerleştirebiliriz.

Boyama İşleminin Tamamlanmış Son Hali

Bir sonraki değişimde neler yaptık merak ediyor musunuz? Birbirinden güzel küçük değişimleri görmeye hazır iseniz …. Konulu yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

About Dekor

Check Also

Oldukça Dekoratif Puf Minder Yapımı

Merhaba kadindamoda.com takipçileri. Bu yazımızda eviniz için şık ve oldukça kullanışlı kendin yap dekoratif puf minder …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir