Home / Dekorasyon / Oldukça Dekoratif Puf Minder Yapımı

Oldukça Dekoratif Puf Minder Yapımı

Merhaba kadindamoda.com takipçileri. Bu yazımızda eviniz için şık ve oldukça kullanışlı kendin yap dekoratif puf minder yapımından bahsedeceğiz. İster ayaklarınızı uzatın, isterseniz evinizin bir köşesinde oturarak kahvenizi yudumlarken kitap okuyun. Tercih tamamen sizin.

Dekoratif minder için toplamda 6 metrelik bir kumaşa ihtiyacımız olacak. Döşemelik kalın bir kumaş kullanmanız daha iyi sonuç elde etmeniz için faydalı olacaktır. Biz döşemelik ketenimsi kalın bir kumaş kullandık. 2 adet 60’a 60 cm ve 4 adet 30’a 60 cm yani dikdörtgen olacak şekilde kumaşımızı kesiyoruz. Kestiğimiz 4 adet parça minderin kenarını oluşturacak. Ayrıca isteğe bağlı 120 cm ponpon ip ve 60 cm uzunluğunda fermuara ihtiyacınız olacak.

Peki şimdi ilk olarak yapılacak işlem nedir? İlk olarak 4 parçayı aşağıda gösterilen şekilde birleştirmemiz gerekiyor.

Görselde puf kenarları birleştiriliyor

Tüm parçaları birleştirdikten sonra ise minderin üst kısmıyla aşağıda gösterildiği şekilde birleştirerek tüm çevresine dikeceğiz ve minderin üst kısmını tamamlamış olacağız.

Görselde parçalar üst kısmını oluşturacak 60×60 kumaşla birleştiriliyor

Bunu yaparken araya birde renk katması için aşağıdaki resimde gördüğünüz ponponlardan dikeceğiz. Bu pufu daha hoş gösterecektir. Tabii ki bunu yapma tercihi tamamen size kalmıştır. Alt kısmına ise fermuar dikeceğiz.

Sarı ponpon

İlk olarak 30×60 cm ölçülerine sahip 4 kısa parçayı kısa kenarlarından birbirlerine dikerek birleştirme işlemini gerçekleştiriyoruz.

4 Adet 30×60 parçayı kısa kısımlarından birbirlerine dikiyoruz.

Dikiş işlemimiz bittiğinde 240×30 cm ebatında bir parça elde etmiş olacağız. Şimdi bu dikmiş olduğumuz kumaşın bir ucunu 60×60 ölçülerindeki büyük parçanın birisinin ucuna denk getirerek dört bir yanını çevrelemiş şekilde dikeceğiz.  Bu arada ponponumuzu aşağıda gördüğünüz gibi araya alacağız.

Ponpon yerleştirme ve iğne ile sabitleme aşaması

Dikme işlemi tamamlandıktan sonra ise ponponlar dış kısımdan şu şekilde görünecek ve gerçekten güzel bir görüntü olacak. Umarız başarabilirsiniz. Bizce denemeye değer.

Tabii ki dikim işlemini yaparken ponponun başından itibaren olmak üzere bazı kısımları iğne kullanarak sabitlemeyi unutmayın. Bu işlem sizi biraz zorlayabilir ancak sonucunda çok güzel bir dekoratif mindere sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Ponponları dikme işleminden sonra ise aşağıdaki bir görüntü elde etmiş olacaksınız. Bu minderimizin üst kısmı oluyor. Birleştirmediğimiz tek nokta ise 30×60 cm kumaşın iki kısa tarafı.

Ponpon dikiminin bitmiş hali

Ponponu diktikten sonra elde edeceğiz görüntüye yukarıdaki görselden bakabilirsiniz. Sıradaki işlem ise geride kalan 60×60 ölçüye sahip minderin alt kısmını birleştirmek olacak. Minderin sadece 3 parçasını dikerek bir parçasına da fermuar dikeceksiniz. Bu sayede dilediğiniz zaman içini doldurup boşaltabilirsiniz.  Çok önemli bir detay olmasa da hazırlamış olduğunuz minderi ters düz edip içindeki fazlalık ipleri bir makas yardımıyla kesebilirsiniz.

Minder içini doldurma aşaması

Dekoratif minder yapımının sonuna doğru gelirken minderimizin içini doldurmak için koltuk döşemecilerinden elde edebileceğiniz kırpık sünger ile doldurabilirsiniz. Bu süngerlerin kilosu ortalama 5 TL’dir. Dilerseniz minderin içine astar dikebilirsiniz.

dekoratif puf minder bitmiş hali

Şimdi el emeği göz nuru ile hazırlamış olduğunuz minderi dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Videolu anlatım için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Ayrıca bu tarif için sonsuz teşekkürlerimizi Duygu’nun DIY Günlüğü adlı youtube kanalına sunduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz. Videonun altında ise Duygu’nun instagram bağlantısına ulaşabilirsiniz.

instagram.com/duyguturgok

About Dekor

Check Also

Genç Kız Odası İçin 5 Kendin Yap Dekorasyon Fikri – Part 1

Sade, basit bir odaya sahipseniz ve artık bunu değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız odanızda harika değişiklikler yapabileceğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir