Home / Dekorasyon / Mutfak Dolaplarınızı Kaplayarak Büyük Değişim Yaratın

Mutfak Dolaplarınızı Kaplayarak Büyük Değişim Yaratın

Herkes her an istediği değişikliği her ne sebeple olursa olsun uygulayamaz. Ancak bütçenizi zorlamadan sıkıldığınız veya görünümü eskimiş olan mutfak dolaplarınızda küçük bütçeyle büyük değişikliğe imzanızı atabilirsiniz.

Evet! İmzanızı diyoruz çünkü bu değişilkliği tek başınıza uygulayabilmeniz mümkün. Mutfağınızı değiştirip yeniden dekore etmeye ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız mutfak dolaplarınızı yapışkan özellikli folyolar ile kaplayarak el emeği göz nuru bir deşiklik yapabilirsiniz.

Mutfak dolaplarını tamamen değiştirmek binlerce tl’ ye mal olabilirken yapışkanlı folyolar sayesinde çok küçük meblalarla değişiklik yapabilirsiniz. İstediğiniz rengi uygulayabileceğiniz bu folyoları da bulmak oldukça kolay. Ahşap, deri, saydam, cam vitray ve birçok farklı tasarımlardan birini seçme imkanınızda mevcut. Bu folyoları alırken de oldukça seçici olmak gerekiyor. Kaliteyi ön planda tutmanız  uzun vadeyle kullanılabilirliği kolay uygunalabilirliği açısından önemli. Piyasada bulunan yapışkanlı folyo ürünleri arasında çokça tercih edilen marka ise AGT. Diğer yandan bu ürünün sadece dolaplar üzerinde uygulandığını düşünmeyin. Ahşap, mermer, fayans gibi neredeyse tüm yüzeylerde uygulanabiliyor.

Evinizdeki herhangi bir yüzeyi aynaya çevirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise DCFİX Markasına ait 243-0001 model numaralı AYNA FOLYO tamda aradığınız şey olabilir.

DCFİX 243-0001 AYNA FOLYO

Mutfak Dolabı Nasıl Kaplanır?

Mutfak dolaplarınızı folyo ile kaplayabilmek için öncelikle kapakları menteşeden ayırmanız gerekir. Bu işlem oldukça basittir ve ihtiyacınız olan tek şey bir yıldız tornavida veya şarjlı tornavidadır. Bu işlemi dolaplar üzerinde de uygulayabilirsiniz ancak en iyi görünümü elde edebilmeniz için tavsiye etmiyoruz.

Dolap kapaklarını menteşe kısmından sökme aşaması

Söktüğünüz dolap kapaklarının kulplarını da bir tornavida yardımı ile çıkartın.

Kulpları sökme aşaması

Daha sonra folyonuzu kapakların ebatına göre kesin. Her ihtimale karşı bir 10 cm fazla kesmenizi öneririz. Kesmiş olduğunuz folyoyu kağıdından ayırarak yapışkan kısmını herhangi bir yere temas ettirmeyin. Daha sonra yapıştıracağınız kapağı nemli bir bez ile toz kalmayacak şekilde silin. Toz kalması halinde bombeler oluşacaktır.

folyoyu kağıttan ayırma

Folyonuzu yapıştırmadan önce son olarak bir miktar suyu sprey yardımı ile yapışkanlı bölüme sıkın. Bunu yapmanızdaki amaç ise işlemin daha kolay uygulanacak olmasıdır. Su sayesinde folyoyu yanlış bir noktaya uygulasanız bile kolayca çıkartabilir ve yapışkan özelliğini korumasını sağlarsınız.

Folyoyu ıslatma aşaması

Folyonun yapıışkan kısmını ıslattıktan sonra kapağa uygulayın. Bir bez ile yukarıdan aşağıya doğru bastırıp yapıştırarak içindeki suyun dışarı çıkmasını ve yapışmasını sağlayın. Merak etmeyin. Su sayesinde herhangi bir bombe oluşmayacaktır. Tüm bu işlemlerden sonra fön makinesini sıcak ayarda bir süre boyunca folyonun her yerine tutun ki yüzeye daha iyi yapışsın.

Fön makinesiyle kurutma aşaması

Folyoyu kapağa uyguladıktan sonra kulpun giriş noktalarını belirleyin ve ufak delikler açın. Ardından kulpu kapağa monte ederek takmaya hazır hale getirin.

Folyoyu dolap raflarınıza veya kapaklarınıza uyguladıktan sonra fazla kalan kısımları dikkatli bir şekilde bir maket bıçağı veya makas yardımı ile kesebilirsiniz.

Kulpu geri takma aşaması

Özellikle bazı dolap kapaklarında girinti ve çıkıntılar meydana gelir. Bunu dert etmeyin ve bu noktalarda yine kredi kartı veya herhangi bir cisim yardımıyla folyoyu boşluğa iterek doldurun. Bu kısımları kaplarken folyonun temas edeceği noktayı ölçebilirseniz eğer yine fön makinesi ile o kısmı ısıtarak esnek hale getirip uygulayabilirsiniz.

Eski dolap kulplarınız yeni dolap renginize uymuyor ise evmanya gibi sitelerden hızlı ve uygun ücretler ile sipariş verebilirsiniz.

Bu folyoyu nereden alacağım diye merak edenler ise https://www.hayatinirenklendir.com/ adresini ziyaret edebilir ya da instagram sayfasından ulaşabilirsiniz.

[td_block_instagram instagram_id=”renklendirhayatini” instagram_images_per_row=”” instagram_number_of_rows=””]

Kendin yap projeleriyle sıkı takipçisi olan Seray KUTSAL’ ın mutfak dolabı kaplaması ile ilgili yayınlamış olduğu bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Seray hanımı instagram sayfasından takip etmek için aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz..
[td_block_instagram instagram_id=”seraykutsal” instagram_images_per_row=”” instagram_number_of_rows=””]

About Dekor

Check Also

Genç Kız Odası İçin 5 Kendin Yap Dekorasyon Fikri – Part 1

Sade, basit bir odaya sahipseniz ve artık bunu değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız odanızda harika değişiklikler yapabileceğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir